Amasya Merzifon Havalimanı Uçak Bileti

Amasya Merzifon Havalimanı Rehberi

İlk zamanlar askeri havalimanı olarak faaliyetlerini sürdüren Amasya Merzifon Havalimanına daha sonra sivil tesisler eklendi. Böylece 2008 yıllı itibari ile havalimanı, sivil hava trafiğine de hizmet vermeye başladı. 2009 yılının Kasım ayında hava limanından ilk yurt dışı uçuşu, Cidde'ye gerçekleştirildi. Ayrıca Amasya Merzifon Havalimanı, "Yeşil Havalimanı" ve "Engelsiz Havalimanı Kuruluşu" unvanlarına da sahip. Merzifon'a 6 km, Amasya’ya 45 km uzaklıkta yer almaktadır.   

Ulaşım

Ulaşım halk otobüsleri,servisler ve taksilerle sağlanmaktadır. Ayrıca araç kiralayarak da ulaşım sağlayabilirsiniz

Amasya Şehir Rehberi

MÖ 4000 yıllık bir tarihi  7.500 yıllık geçmişi ile Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri  olan Amasya Orta Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Toplamda 7 ilçesi bulunan Amasya’da halkın büyük çoğunluğu merkezde ikamet etmektedir. Son yıllarda turistlerin sıklıkla uğradığı bir yer olan şehre uçak biletinizi alıp güzellikleri ile tanışabilirsiniz.

Gezilecek Yerler 

Amasya Kalesi, Kral Kaya Mezarlıkları, Yalıboyu Evleri, Amasya Arkeolojik Müzesi, Amasya Saat Kulesi,Kapı Ağası Medresesi,Şehzadeler Müzesi,Borabay Gölü,2.Beyazıt Camisi ve Külliyesi,Alçak Köprü,Aynalı Mağara,YediKuğular Kuş Cenneti,Hazeranlar Konağı,Tarihi Hamamlar gezilecek diğer yerlerin başında yer alır. Şehzadeler şehrini uçak biletiniz alarak  keşfe çıkabilirsiniz.

Yeme-İçme

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi cevizli haşhaşlı Amasya Çöreği,Çatal Çorbası, Helle Çorbası,Keşkek’i,Bamya Dolması, Patlıcan Çullaması,Bat Yemeği,Göbek Dolması,Kabak Kavuklu Pilavı,Ayva Gallesi,Ciğer Sarması,Meşhur yer alması ve bununla yapılan Elma Tatlısı,Kalburabastı tatmanız gereken tatları arasında yer alır.    

Konaklama

3 yıldızlı ve 5 yıldızlı oteller,eski konaklardan çevrilme tarihi butik tesisler konaklama imkanları sağlamaktadır.

Alışveriş

Amasya’dan alışveriş yapmak için turistlere birçok imkan sağlayan yerler vardır. Yöresel ve tarihi dokusuna ait birçok hediyelik eşya satan dükkanların yanı sıra şehir merkezinde yılda 3 milyona yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapan  bir alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Amasya Merzifon Havalimanı