Hatay Havalimanı Uçak Bileti

Hatay Havalimanı Rehberi

İç ve dış hatlar uçuşlarına açık olan Hatay Havalimanı 9 aralık 2017 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Ülkenin en güneyinde bulunan bu havalimanından şehrin iki büyük kenti İskenderun ve Antakya’ya uzaklık yaklaşık 30 km civarıdır. Çok yoğun hava trafiğine sahip olduğundan her geçen gün uçuş tarifelerine yeni seferler eklenmektedir. Bu durum şehrin kalkınmasında ve ekonomisinde çok pozitif katkılar sağlamaktadır. 

Ulaşım

Havaş denilen ulaşım araçlarıyla şehir merkezine şehrin iki büyük ilçesi İskenderun ve Antakya’ya kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Belli saatteleri vardır. Sabah 04.00da başlayan seferler saat 21.00 de son bulmaktadır. Havaş ile İskenderun'a gidecekseniz 18 tl Antakya’ya gidecekseniz 13 tl biniş ücreti veriyorsunuz. Bunun yanı sıra servisler ve taksilerle de ulaşımı gerçekleştirebilirsiniz.Hatay uçak biletini bütçenizi sarsmayacak fiyatlarla temin edebilir şehir turunuza başlayabilirsiniz.

Hatay Şehir Rehberi

Başta Bizans ve Roma olmak üzere birçok medeniyet ve uygarlıkların izlerini taşıyan Hatay medeniyetlerin beşiği olarak adlandırılır. Etnik yapının , çok kültürlülüğün en önemli merkezlerinden biri olan Hatay'ı uçak bileti alarak gönül rahatlığıyla ziyaret edebilirsiniz. Kazı çalışmalarından sonra  MÖ 100.000 İLE 40.000 yıllarına ait bulguların bulunması medeniyet beşiği olan Hatay’'In ne denli bir geçmişe sahip olduğunun göstergesidir. Türkiye'nin nüfus sayımı bakımından en büyük 13. şehri olan Hatay 15 ilçe ye sahiptir. En büyük ve merkez ilçesi Antakya’dır.

Gezilecek Yerler

Antakya Arkeoloji Müzesi, St. Pıerre Kilisesi,Ortodoks Kilisesi,Katolik Kilisesi,Ulu Cami, HABİB-İ NECCAR CAMİ,Antakya Kalesi Ve Surları, Uzunçarşı,Harbiye Şelaleleri,Beşikli Mağara,Teknepınar Yaylası,Koz Kalesi,Yunushan Kaya Mezarlıkları,Issos Harabeleri, Arsuz, Gölbaşı Gölü gibi gezilecek görülecek birçok yeri olan şehir aynı zamanda da Akdeniz ikliminin yaşanmasından dolayı bitki ve bitki örtüsü bakımından da  çeşitlilik göstermektedir.   

Yemekleri

Akdeniz mutfağı denince akla ilk gelen yer olan Hatay yemek kültürü ve yemek geçmişi bakımından çok önemli yere sahiptir. Humustan tuzda tavuğuna kömbeden künefeye maklubesinden  mücedderesine zahter salatasından sürklü salatasına zeytin yağlı yaprak sarmasından firikli kuru patlıcanına katıklı ekmeğinden biberli ekmeğine ve bunların yanında sayamadığımız birçok yemeğe yemek kültürüne ev sahipliği yapan Hatay gezilip görülmesi gereken yerlerin başında yer alır

Konaklama

Konforlu ve lüks 4 ve 5 yıldızlı otellerin  yanında daha uygun fiyatlar isterseniz kent otelleri ve butik oteller mevcuttur. Öğrenmen evi ve polis evleri de  konaklama yapabileceğiniz bir diğer alternatiflerdir. Genelde şehir merkezinde birçok otel bulunmaktadır. 

Alışveriş

Uzun Çarşı,Aktarlar ve Baharatçılar Çarşısı,Ayakkabıcılar ve Bakırcılar Çarşısı ve bunu yanında büyük alışveriş merkezlerinden dilediğinizi alabilirsiniz.

Hatay Havalimanı