Muş Havalimanı Uçak Bileti

Muş Havalimanı Rehberi

1992 yılında hizmete açılmış olan havalimanının şehir merkezine uzaklığı 18 km’dir. Uluslararası uçuşların gerçekleşmediği havalimanından sadece iç hatlar uçuşu gerçekleşmektedir.

Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine otobüsler ve taksiler ve özel araç kiralamalar ile ulaşım sağlanmaktadır.

Muş Şehir Rehberi 

Muş’un bilinen tarihi Urartular’a kadar gitmekte Urartular’dan öncesi ise bilinmemektedir. Urartular’dan sonra Medler,Persler,Romalılar,Ermeniler bölgede hakimiyeti sağlamış ve izlerini bırakmışlardır. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapması ve hristiyanlığın yayılmasıyla bölgede değişiklikler meydana gelmiştir. Türkler'in Anadolu’ya gelmesiyle, Türk İslam Kültürü yaygınlık göstermeye başlamıştır. Bir çok tarihi olaya şahitlik etmiş topraklar Türkler için çok önemli bir noktadadır. Anadolu'nun kapısının Türklere tamamen açıldığı ve bugünkü Türkiye devletinin temellerinin atıldığı Malazgirt Savaşı (1071) bu topraklar üzerinde yapılmıştır. Tarihimizde çok önemli bir yeri olan bu nadide şehrimizi uçak bileti alarak daha yakından görebilirsiniz. 

Gezilecek Yerler

Malazgirt Zafer Anıtı,Malazgirt Savaşından kalma Malazgirt Kalesi, şehrin ortasında bulunan en ve önemli simgelerinden biri olan Muş Kalesi,Arak Manastırı,karşı karış tarih kokan geleneksel Muş Evleri,bir Selçuklu mimarisi olan Murat Köprüsü,Muş Ulu Cami,Yıldız Han,Hamurpet(Akdooğan) Gölü,Varto Kayalıdere Ören Yeri,Alaaddin Bey Cami ve Hamamı,Güzeldağ Kayak Merkezi,İbrahim Samidi Türbesi,Kesikbaş Türbesi şehrin görülmeye değer yerleri arasındadır.

Yeme-İçme

Muş Köftesi,Domatesli Lahana Dolması,meşhur  Muş böreği, bol soğan ve lahanadan oluşan yoğun baharatlı Çorti, Hez DolmasI, Keşkek, yöresel yemeklerden Cavbelek,Mirtöge,Herse,Kaburga Dolması,Ayran Aşı,Kırçik,Hellim Aşı,Güllük,Kenger,Sıpıdak,Uçkun,Kak,Teter Helvası şehrin en önemli yemekleri olup mutlaka tadılması gereken türdendir. Muş uçak biletini alarak tarih kokan şehrimizi gezip yöresel yemeklerini büyük bir zevkle tadabilirsiniz.

Konaklama

Büyük bir çoğunluğunun şehir merkezinde bulunduğu oteller pansiyonlar apartlar bütçenizi sarsmayacak şekilde size konaklama hizmeti sağlayacaktır.

Alışveriş

Şehrin bir çok yerinde alışveriş yapmanızı sağlayacak tarihi ve kültürel dükkanların yanı sıra alışveriş merkezleri bulunmaktadır. 

Muş Havalimanı