Şanlıurfa Havalimanı Uçak Bileti

Şanlıurfa Havalimanı Rehberi

17 haziran 2007 de hizmete açılmıştır. Türkiye'nin en uzun havalimanı pistine sahip olan Şanlıurfa Gap Havalimanı uluslararası uçuşlara açıktır. Şehir merkezine uzaklığı 35 km’dir.      

Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine otobüsler,servisler taksiler ve özel kiralama araçları ile ulaşım sağlanmaktadır.          

Şanlıurfa  Şehir Rehberi 

Fırat ve Dicle Nehirlerinin üstüne kurulmuş tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Şanlıurfa bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. On iki bin yıllık geçmişe sahip  Peygamberler Şehri olarak da bilinen şehir zengin kültürel mirası ile  bir açık hava müzesi görünümündedir. Şehrin bilinen eski adı ve hala halk arasında kısaca söylenen ‘Urfa’dır.  Kurtuluş Savaşında halkın gösterdiği büyük başarıdan dolayı 1984 yılında ‘Şanlı’ Unvanı almıştır. Cilalı Taş Devrinden itibaren yerleşim olduğuna inanılan şehirde Sümerler,Akkadlar,Babiller,Asurlar,Persler,Eblalar,Bizanslılar,Romalılar,Aramiler egemenlik sürmüştür.           

Gezilecek Yerler

Şehrin simgesi haline gelmiş ve şehirle özdeşleşmiş bir çok efsaneye konu olan Balıklı Göl,tarihi evleri ile meşhur Harran,islamiyetin ilk camilerinden biri olan Ulu Cami, en eski yerleşim merkezi olarak bilinen Göbeklitepe,nefes kesen güzelliği ile adeta cennetten bir bahçeyi anımsatan Halfeti(aynı zamanda dünyada siyah gülün yetiştirildiği tek yerdir ),zengin bir tarihi geçmişe sahip Urfa Kalesi,Eyüp Peygamber Müzesi,Müslüm Gürses Müzesi,Şanlıurfa Müzesi,Şuayb Antik Şehri,Fırfırlı Cami,Selahaddin Eyyubi Cami,Hasan Padişah Cami,dünyanın ilk üniversitesi olan Harran Üniversitesi,Bazda Mağaraları,Şeyh Yahya Hayat El-Harrani Türbesi gelmektedir. Mutlaka görülmesi gereken şehirlerin başında yer alan Şanlıurfa’ya uçak bileti alarak gidebilir pişman olmayacağınız deneyimler yaşayabilirsiniz.  

Yeme-İçme

Halil İbrahim Sofralarının kurulduğu kalabalık eğlenceli ve misafirlerin masalardan hiç eksilmediği bir mutfak anlayışına sahip Şanlıurfa’nın en meşhur yemeği hiç kuşkusuz Urfa Kebap ve Çiğ köftedir. Bunun yanında Patlıcan Kebap,Borani,Şıllık,Ayran Çorbası,Bostana,Sarı Çorba, Pıt Pıt,Çağala Aşı, Sarımsak Aşı,Su Kabağı,Soğan Tavas,İsot Çömleği,Erik Tavası,Meyan Şerbeti,Ekmek Aşı,Lebeni,Aya Köftesi,Sini Taraklığı,Semsek diğer meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Bu tatlardan mahrum kalmamak için Şanlıurfa uçak bileti alarak almalı bu tatları yerine tatmalısınız.

Konaklama

Geleneksel mimariye göre dizayn edilmiş otellerin yanı sıra yerel ve butik oteller size bu konuda yardım edecektir. Pansiyon ve apartlar da bir diğer konaklama seçenekleri arasında yer almaktadır.   

Alışveriş 

Çok sayıda tarihi çarşısı ve pazarı bulunmaktadır. Bunların başında Sipahi, Koltukçu, Kazancı ve Kasap Pazarı gelmektedir. Bunu yanı sıra alışveriş merkezleri de size bu konuda yardımcı olacaktır.

Şanlıurfa Havalimanı